Dyrygent

 

IMG_8958

Mariusz Latek jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) – studia w Katedrze Dyrygentury Chóralnej na Wydziale Edukacji Muzycznej w klasie prof. Józefa Boka oraz Dariusza Różankiewicza (1998). W 2007 r. ukończył Podyplomowe Studia Menedżerskie dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (2010).

W l. 1994-1997 Mariusz Latek śpiewał jako tenor w Chórze Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Równolegle (1994-1996) był członkiem chóru Sacri Concentus, prowadzonego przez prof. Bogdana Golę. W l. 1996-1997 śpiewał w chórze kameralnym Sine Nomine pod dyrekcją Marka Toporowskiego. W sezonie artystycznym 1995/1996 współpracował z Teatrem Muzycznym Roma. W 1997 r., na zaproszenie prof. Henryka Wojnarowskiego, dołączył jako tenor do Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie.

W l. 1999-2006 Mariusz Latek prowadził chór Misericordia, działający przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim. W 2006 r. założył Chór Kameralny Ab Imo Pectore. Chór Ab Imo Pectore pod dyrekcją artysty zwiększył liczbę koncertów i znacznie poszerzył swój repertuar. Zespół potwierdza swój poziom artystyczny osiągnięciami na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzyki chóralnej. Ostatnim sukcesem chóru (kwiecień 2016) jest Grand Prix na III Ogólnopolskim Festiwalu Wielkanocnej Pieśni Chóralnej w Sopocie oraz Nagroda dla najlepszego dyrygenta tego festiwalu dla Mariusza Latka.

W 2011 r., z okazji 400. rocznicy śmierci Tomása Luisa de Victorii, Mariusz Latek przygotował projekt „Muzyka hiszpańska w liturgii”. Przy współpracy z Instytutem Cervantesa w Warszawie i innymi ośrodkami Chór Ab Imo Pectore wykonał cykl koncertów, wzbogaconych pokazem multimedialnym i komentarzem hiszpańskiego zakonnika, o. Emilio Cardenasa.

W marcu 2012, w ramach współpracy z fundacją „Ave Patria”, dyrygent poprowadził warsztaty chóralne dla chórów polonijnych z Litwy, Łotwy, Rosji, Ukrainy i Niemiec. Ich zwieńczeniem stał się znakomicie przyjęty cykl koncertów na Mazowszu z udziałem 250 chórzystów.

Jako dyrygent współpracuje także z orkiestrami. W październiku 2013 z Bytomską Orkiestrą Gorczyckiego wykonał Missa Sancti Nicolai G-dur Josepha Haydna, a we wrześniu 2014 z Orkiestrą Sinfonia Viva – Requiem d-moll op. 48 Gabriela Fauré. W maju 2015 wraz z zespołem muzyki dawnej Collegium Musicum Varsoviensis zaprezentował dzieła Simona  Ferdinanda Lechleitnera, nieznanego austriackiego kompozytora, działającego w Polsce w pierwszej połowie XVIII w. – Litaniae De Corde Jesu oraz Missa Solemnis In Honorem Sancti Cajetani W październiku 2015 dyrygował połączonymi chórami oraz orkiestrą kameralną, prowadząc Requiem Johna Ruttera. W kwietniu 2016 zadyrygował Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej z solowym udziałem wybitnej skrzypaczki Marii Machowskiej.

Mariusz Latek jest także czynnym organistą (1997-2006 – w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Maz., 2008-2011 – w kościele  p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Piastowie). Od 2012 r. jest organistą w kościele p.w. NMP Królowej Apostołów w Ołtarzewie.

W 2014 roku na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy obronił rozprawę doktorską z dyrygentury zatytułowaną „Wybrane utwory a cappella jako przykład nurtu soteriologicznego w muzyce sakralnej”.