III Międzynarodowy Festiwal „Rybnicka Jesień Chóralna”

III-miedzynarodowy-festiwal-rybnicka-jesien-choralna

26-27 października 2007

Ożarowski chór „Ab Imo Pectore” wziął udział w III edycji „Rybnickiej Jesieni Chóralnej”. Festiwal odbył się pod honorowym patronatem Henryka Mikołaja Góreckiego, a jego celem było promowanie muzyki chóralnej, a także propagowanie najlepszych wzorców amatorskiego śpiewania chóralnego.

 

Rada Artystyczna Festiwalu zakwalifikowała 9 chórów na podstawie nadesłanych wcześniej nagrań.

 

W kategorii chórów jednorodnych wystąpiły:

  • Zespół Wokalny SOUL z Sanoka, dyr. M. Brewczak,
  • Żeński Zespół Wokalny przy Gminym Ośrodku Kultury w Rudzicy, dyr. J. Borowski,
  • Kameralny Chór Męski CANILENA z Wrocławia, dyr. B. Szarejko.

 

Do chórów mieszanych-kameralnych zakwalifikowały się:

  • Bielski Chór Kameralny z Bielska- Białej, dyr. B. Borowska,
  • PATRYCHÓRA ENSEMBLE z Chełmna, dyr. K. Weresiński,
  • Chór Kameralny Kościelnego Konserwatorium w Opavie, dyr. Jiri Sikula,
  • Chór Kameralny AB IMO PECTORE z Ożarowa Mazowieckiego, dyr. Mariusz Latek.

 

W kategorii chórów mieszanych znalazły się:

  • Chór Mieszany EDUCATUS Akademii Pedagogicznej im. KEN w Krakowie, dyr. A. Korzeniowski,
  • Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej, dyr. D. Zimnicki.

 

W skład konkursowego jury weszli: prof. Jan Wincety Hawel i prof. Czesław Freund z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a także dr Milan Kolena z Akademii Sztuk w Bratysławie.

 

Grand Prix festiwalu otrzymał Bielski Chór Kameralny z Bielska- Białej, ogłoszony zwycięzcą w kategorii chórów kameralnych-mieszanych . Chór zdobył także nagrodę za najlepszego dyrygenta, którym została Beata Borowska. Bielski Chór Kameralny okazał się bezkonkurencyjny. W kategorii chórów mieszanych zwycięzcą został Chór Mieszany EDUCATUS Akademii Pedagogicznej im. KEN w Krakowie, dodatkowo wyróżniony za interpretację „Dies Irae” Z. Lukasa. W kategorii chórów jednorodnych nagroda nie została przyznana.

 

Podczas przesłuchań konkursowych wykonaliśmy następujące utwory: Ave Maria – Jacques Arcadelta, Ave Verum Corpus – Williama Byrda, O gloriosa Domina – Mikołaja Zielińskiego, Krzak dzikiej róży – Antoniego Szalińskiego, a także Alleluja – Romualda Twardowskiego. Nasz występ był udany, jesteśmy zadowoleni,  że mogliśmy zaprezentować swoje umiejętności w Rybniku.  Jeszcze tego samego dnia wysłuchaliśmy koncertu specjalnego w wykonaniu Kameralnego Chóru Akademii Muzycznej w Debreczynie (Węgry) – CANTICUM NOVUM. W niedzielę natomiast zaśpiewaliśmy na mszy świętej w Wodzisławiu Śląskim, w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

 

Fakt, że zostaliśmy zakwalifikowani do udziału w „Rybnickiej Jesieni Chóralnej” jest dla nas dużym osiągnięciem. Występ uświadomił nam, że czeka nas jeszcze dużo pracy, ale jednocześnie dał nam mnóstwo satysfakcji i motywacji do dalszego rozwoju.